11. Sınıf Türk Edebiyatı

Milli Edebiyat Döneminde Makale

Milli Edebiyat Döneminde Makale

İlk örneği Tanzimat döneminde görülen “makale” türü zamanla gelişimini sürdürmüştür. Özellikle karşıt görüşleri savunan edebiyatçılar (eski ve yeni gibi) kendilerine yapılan eleştirileri bertaraf edebilmek için makaleye sıkça başvururlar. Kendilerini anlatmak isterler.

Millî edebiyat sanatçıları da düşüncelerini, makaleleri aracılığıyla halka ulaştırmaya çalıştılar. Millî duygu ve fikirlerini dile getiren makaleler kalema aldılar. Ziya Gökalp (ki Türkçülük fikrinin kurucusu sayılır), Ömer Seyfettin, Ali Canip Yöntem bu türü itinayla kullanmıştır.

Genç Kalemler dergisini yayın organı yapan bu grup, “Yeni Lisan” hareketinin yayılması için makale türünü kullanmıştır.

Türkçülük fikrinin ciddi savunucusu ve bu fikri bir temele oturtmak isteyen Ziya Gökalp, bu fikirlerini makale türü ile ortaya koymaya çalışmıştır. Gökalp, Türkçülüğün, sanatta, bilimde, dilde, hukukta, dinde, siyasette ve felsefede nasıl gerçekleşeceğini ortaya koymuştur. Bu sebeple Türkçülük fikrini bir sisteme oturtmuştur diyebiliriz.
2.113 views
Etiketler: , , , , ,
edebiyat forumu
2.113 views

Yazar Hakkında

Yazar: Kaan Hoca

Ankara'da edebiyat öğretmeni olarak görev yapan yazar, evli ve hiç çocuk babasıdır.

Yorumlar

Ders Notları
Edebiyat Konuları
Ders notu arama
Yazılı Soruları
  • » Yazılı Soruları
  • » LYS Soru Bankası
Sponsorlar
Son Eklenenenler
Copyright 2013 - Tüm Hakkı Saklıdır. edebiyat öğretmeni ve edebiyat öğretmenleri, edebiyat ders notları, edebiyat konuları kaynak sitesi.