‘12. Sınıf Dil ve Anlatım’ konusuyla ilgili ders notları

• Yazım Kuralları

Yazım Kuralları

Yıllardır öğrencilerime zaman kaldıkça en çok öğrettiğim konu yazım kuralları geliyor. Her ne kadar onlar yazım kurallarının ne kadar ciddi bir mesele olduğunu bilmez. Mesele “anlaşmaksa” eğer kurala falan...

YORUM YOK2.936 views 10 Mart 2013
  • Tiyatro

Tiyatro

Bir metinde geçen olayların, seyirci topluluğu önünde gösterilmesine dayanan edebî metinlere göstermeye bağlı metinler denir. Göstermeye bağlı metinlerin uygulama alanı tiyatrolardır. Tiyatro nedir? Belirli bir halk...

YORUM YOK1.374 views 15 Şubat 2013
  • Roman

Roman

Romanın belirli bir tanımını yapmak çok zordur. Ancak şöyle genel bir çerçeve çizmek gerekirse roman; insanı, çevreyi, duyguyu, tutkuyu, anlatan, bunları çözümleyen, bunları kurduğu yeni bir dünyada yaşatan, uzun...

1 YORUM 2.459 views 13 Şubat 2013
  • Roman İnceleme Plânı

Roman İnceleme Plânı

Roman incelemek için iki ana unsuru dikkate almak gerekir. İnceleme bu iki ana unsur altında yapılır: Biçim ve İçerik. 1. Biçim Yönünden İnceleme : Romanın dış görünüşüyle ilgili yapılan incelemelerdir. Romanın...

1 YORUM 1.743 views 13 Şubat 2013
  • Masal

Masal

Genellikle halkın yarattığı olağanüstü özellikler taşıyan hikâyelerdir. Bu hikâyelerde kahraman olarak insanlar, hayvanlar, dev, cin ve peri gibi olağanüstü varlıklar vardır. Masallarımız sözlü gelenek içerisinde...

1 YORUM 1.664 views 13 Şubat 2013
  • Hikâye

Hikâye

Klâsik bir tanımla, yaşanmış ya da yaşanması mümkün olan olayları kurgulayarak, yer, zaman ve kişi kadrosunun da yardımıyla, belirli bir yapı içerisinde anlatan yazı türüdür hikâye. Anlatmaya dayalı metin türlerinden...

1 YORUM 3.360 views 12 Şubat 2013
  • 12. Sınıf Dil ve Anlatım ..

12. Sınıf Dil ve Anlatım Konuları

I. ÜNİTE: SANAT METİNLERİ 1.Sanat Metinlerinin Ayırıcı Özellikleri 2.Sanat Metinleri 2.1. Fabl 2.2. Masal 2.3. Hikâye (Öykü) 2.4. Roman (Roman inceleme planı) 2.5. Tiyatro (Oyun) 2.6. Şiir II. ÜNİTE: SÖZLÜ ANLATIM 1....

YORUM YOK3.172 views 02 Şubat 2013
Facebook Sayfamız
Edebiyat Konuları
Ders notu arama
Yazılı Soruları
  • » Yazılı Soruları
  • » LYS Soru Bankası
Sponsorlar
Son Eklenenenler
edebiyat forumu
Copyright 2013 - Tüm Hakkı Saklıdır. edebiyat öğretmeni ve edebiyat öğretmenleri, edebiyat ders notları, edebiyat konuları kaynak sitesi. . 51 kişi çevrimiçi